Top

زمین شناسی

 • 1

 • چشمه گئچی قالاسی جلفا (آذربایجان شرقی)

  🗻بازدید از چشمه گئچی قالاسی جلفا
  👑توسط شرکت گوهرشناسی پارلا گوهر
  @ParlaGohar
  🌐کوه گئچی قالاسی:
  تنها کوه‌ منفرد شهرستان‌ جلفا می‌باشد که‌ به‌ ارتفاع‌ ۲۰۵۰ متری‌ در ۵۰۰ متری‌ جنوب‌ شرقی‌شهر جلفا واقع‌ شده‌ است‌ در بعضی از قسمتهای این منطقه سنگهای دگرگونی دیده می شود که در اثر نوعی از دگرگونی بنام دگرگونی همبری در حدود ۳۸ میلیون سال قبل بوجود آمده است. جنس این کوه شامل مارن قرمز، ماسه سنگ و توف به سن ائوسن و همچنین ماسه سنگ، سنگ آهک ماسه ای با میانلایه هایی از آهک ماسه ای دارای فسیل نومولیت به سن پالئوسن می باشد.
  کوه آتشفشانی گئچی قالاسی در اواخر الیگوسن (۳۸ میلیون سال پیش) فوران کرده است. در دامنه ی این کوه رگه های زیبایی از سنگ معدن مرمر سبز بوجود آمده است. فوران گدازه های این آتشفشان سنگهای آهکی اطراف این کوه را پخته و در طی زمان بلورهای درشتی از کلسیت (CaCo3) را بنام اونیکس (Onyx) ایجاد کرده است. در اصطلاح زمین شناسی به چنین حالتی دگرگونی مجاورتی (Contact Metamorphism) می گویند. در محل این معدن آب ترش و سرد و گازداری از اعماق زمین خارج می شود که در مسیر جاری شدن خود لایه های زیبایی از رسوبات آهندار قرمز و لیموئی را ایجاد نموده است. چشمه های تراورتن ساز در این منطقه باعث ایجاد ذخایر مناسبی از سنگ تراورتن شده اند.

   

   


  ادامه مطلب

 • بازدید از منطقه فسیلی قره گوز جلفا توسط پارلا گوهر

  بازدید از منطقه فسیلی قره قوز جلفا
  👑توسط شرکت گوهرشناسی پارلا گوهر
  @MehrdadBanifatemeh
  🌐روستای قره گوزدر منطقه دره دیزاز توابع شهرستان مرند در استان آذربایجان شرقی و در بلندیهای   منطقه ی حفاظت شده ی کیامکی واقع شده است وبعد از  سه راهی زنوز حدود 12کیلومتر مانده به سه راهی جلفا در سمت راست جاده میباشد .این روستا در حدود 38سال پیش (بنابه گفته چند نفر از اهالی منطقه)بخاطر اشتغال اکثر مردان در شهرستان جلفاوهمچنین کمبود امکانات رفاهی متروکه گشته است و بهترین مسیر برای دیدن این روستای متروکه ، باید در کنار جاده اصلی از ماشین پیاده شده و راه دره را در اوایل راه طی کرد.و همچنین باید از کنار منبع آب گذشته و راه خاکی روستا را در پیش گرفت که در حدود پنج کیلومتر پیاده روی دارد
  این روستا که اکنون خالی از سکنه میباشد توسط کوههایی احاطه شده است و و راه صعب العبوری دارد که ورود به روستا را مشکلتر میکند . روستا دارای مناظر بینظیری میباشد .
  🎗️شرکت گوهرشناسی پارلا گوهر درخشان
  دفتر :آذربایجانشرقی مرند - میدان مادر اول خیابان گوارا
  تلفن دفتر: 04142263141
  www.ParlaGohar.com
  @ParlaGohar
  WhatsApp:
  989120487097


  ادامه مطلب

logo-samandehi